Propolis
1. ŠTO JE PROPOLIS
2. SVRHA PROPOLISA
3. UČINCI / SVOJSTVA PROPOLISA
4. LJEKOVITOST PROPOLISA
5. DIJETA S PROPOLISOM
6. PRIMJENA
7. SASTAV PROPOLISA
8. TEHNIČKE KARAKTERISTIKE PROPOLISA
Propolis možemo koristiti u prirodnom obliku, rastopljenog u alkoholu (rjeđe u vodi) te u kombinaciji s medom i drugim pčelinjim proizvodima.
1. ŠTO JE PROPOLIS
Pčelinji proizvod propolis
Propolis je pčelinji proizvod koji pčelama služi kao lijek i kao gradivna tvar. To je smolasta, ljepljiva tvar ugodna mirisa koja svojim najvećim dijelom sadrži raznovrsne biljne smole. Te biljne smole potječu s pupoljaka ili oštećenih dijelova biljaka (i do 70%), a ostalo u procesu prerade dodaju pčele. One smolama dodaju vosak (oko 30 %) koji čini masu ljepljivom, pelud te obogaćuju propolis izlučevinama svojih žlijezda.
Boja propolisa je u rasponu od žutozelene do smeđe i tamnocrvene te varira ovisno o geografskom i botaničkom podrijetlu. Do sada je utvrđeno da pčele prikupljaju propolis sa preko 60 različitih vrsta biljaka. Na boju može utjecati i starost propolisa.
2. SVRHA PROPOLISA
Pčele propolisom dezinficiraju i štite svoju košnicu od nepoželjnih vanjskih utjecaja: od gljivica, bakterija, manjih životinja (miševi, rovke), vlage i propuha.
3. UČINCI / SVOJSTVA PROPOLISA
Za propolis je utvrđeno da ima sljedeća svojstva:
– antibakterijska (djeluje protubakterijski)
– antigljivična (djeluje protugljivično na preko 60 vrsta gljivica)
– antivirusna ( djeluje protuvirusno na viruse herpesa, virus gripe tipa II)
– protuupalna
– antioksidativna
– anestetička (vrlo jak lokalni anestetik)
– antitumorska svojstva (ometa razvoj tumora)
– imunostimularna svojstva (stimulira rad odnosno jača imunosustav)
– potiče regeneraciju tkiva (obnavlja oštećena tkiva)
– štiti organizam od posljedica zračenja
Prednost propolisa je u tome što kao prirodni antibiotik nije škodljiv za ljudski organizam, a mikroorganizmi ne mogu stvoriti otpornost na njega.
4. LJEKOVITOST PROPOLISA
Sakupljeni propolis
Za pozitivan učinak propolisa na ljudsko zdravlje znali su Egipćani još prije tri tisuće godina.
Ljekoviti učinak propolisa sastoji se u tome što propolis aktivira zaštitne funkcije organizma i pojačava fagocitozu, povećava sadržaj zaštitnih bjelančevina u krvi (properdina) i stimulira razvoj specifičnih antitijela (interferona) protiv mnogih mikroorganizama i njihovih toksina te virusa. Uz to, flavonoidi iz propolisa direktno se vežu na viruse.
Za ljude najvažnije aktivne komponente u propolisu su flavonoidi, različiti fenoli iaromatski spojevi. Smatra se da flavonoidi predstavljaju osnovu biološke aktivnosti propolisa (djeluju protiv bakterija, virusa, gljivica i upala).
Antioksidativan učinak propolisa, za koji su također zaslužni flavonoidi, očituje se u uspješnom uklanjanju različitih slobodnih radikala i oksidansa koji se mogu naći u organizmu, a uzrokuju oštećenja membrana i receptora te ubrzavaju proces starenja.
Izrazito antivirusno djelovanje propolisa zapaženo je kod pojave herpesa oko usana. Odlični rezultati se postižu ako se već kod nagovještaja simptoma (čim zasvrbi) to područje premaže otopinom propolisa. Ako smo zakasnili i bolest se pojavi, to područje se premazuje naizmjence propolisom i matičnom mliječi.
Kako propolis ima izraženo protuupalno djelovanje, naročito pomaže kod smanjenja astmatičnih napadaja i kod alergija. Klinička studija kod pacijenata s blagom do umjerenom astmom pokazala je da se uzimanjem propolisa broj noćnih napadaja u tjednu smanjio od 2,5 na 1 napadaj u odnosu na kontrolnu skupinu, a ventilatorne funkcije pluća su se znatno poboljšale.
Odlični rezultati se postižu i kod jakih glavobolja i migrena. Kod prvih simptoma glavobolje potrebno je popiti šalicu čaja u kojoj rastopimo 30 kapi propolisa i umiješamo jednu žlicu livadnog meda. To ponavljamo svakih sat vremena sve do spavanja. Sutradan ponavljamo sve isto, ali sa duplo manjim dozama.
Kako propolis sadrži veliki udio flavonoida, redoviti unos propolisa može ublažiti mnoge kronične bolesti, prije svega srca i krvnih žila. Propolis povećava elastičnost krvnih žila, poboljšava cirkulaciju i utječe na sniženje krvnog tlaka, poboljšava funkciju krvnih kapilara u mišićima, ometa stvaranje začepljenja krvnih žila.
Dokazana su i pozitivna djelovanja propolisa u ometanju razvoja raka. Pored izraženih antioksidativnih svojstava, propolis sprječava rast tumorskih stanica, tj. blokira ih u pojedinim fazama staničnog razmnožavanja. Zna se da je tumoru za rast potrebno mnogo hrane, a ona se doprema stvaranjem novih krvnih žila. Propolis zaustavlja proces stvaranja novih krvnih žila i time usporava rast tumorske mase.
5. DIJETA S PROPOLISOM
Propolis
Propolis u kombinaciji s medom se može uspješno koristiti u dijetama za mršavljenje. On ometa rad fermenata u probavi hrane.
Tzv. Hibernacijska dijeta (Škotska) provodi se unazad par godina s uspješnim rezultatima, a mršavi se tijekom spavanja. Napisana je i knjiga o tome.
Mehanizam je prirodan, a bazira se na osobinama voćnog šećera, odnosno fruktoze iz meda koja modificira razmjenu tvari u čovjeku tako da koristi masno tkivo za obnavljanje oštećenih mišića. Ali mišiće prvo treba opteretiti da bi došlo do oštećenja – prema autorima dijete za to je dovoljan težak fizički rad, npr. dizanje utega, trčanje ili cijepanje drva u trajanju od samo 15 minuta svakog drugog ili trećeg dana i ništa više od toga.
U satu prije spavanja svake se večeri pojede žličica bagremovog meda, što uz to učvršćuje i san. Najbolje je žličicu meda rastopiti u čaši mlakog čaja s dodatkom 20 – 30 kapi propolisa i tako unjeti u organizam.
Mršavljenje je prirodno, 3 – 5 kg mjesečno. O čemu se tu zapravo radi? Čovjek je nekad, u davnoj prošlosti, cijeli dan trčao za hranom i to prije svega za voćem koje je puno voćnog šećera i uvečer ga je jeo prije spavanja. Efekt je zapravo isti, mi samo imitiramo ono na što je naš organizam navikao, a mi smo ga odvikli.
6. PRIMJENA
Pčela s propolisom
Preporuka za sve pčelinje proizvode, pa tako i za propolis je da se uzimaju otprilike jedan sat prije jela ili oko dva sata nakon jela, po mogućnosti sa zadržavanjem u ustima najdulje što je moguće. Razlog tome je što je dio ispod jezika izrazito prokrvljen i tim putem tvari najbrže dospijevaju u krvotok. Kada visokovrijedni proizvodi završe u želucu, dio korisnih tvari ipak strada djelovanjem želučane kiseline.
Propolis možemo koristiti u prirodnom obliku, rastopljenog u alkoholu (rjeđe u vodi) te u kombinaciji s medom i drugim pčelinjim proizvodima.
Jedan od načina je njegovo direktno nanošenje na oboljelo mjesto – u obliku spreja (npr. upala grla i usne šupljine), nakapavanjem, pomoću vatiranih štapića (herpes, afte), preko gaze (inficirane rane)…
Drugi je način kada se propolis uzima oralno; bilo preventivno ili radi liječenja nekih bolesti. Nakapa se 10 – 15 kapi 20 – 30%-tnog propolisa na žlicu meda (po mogućnosti kristalizirani med kako bi bili prisiljeni što dulje ga zadržati u ustima gdje je prokrvljenost žilicama najveća i absorpcija u krv najbolja) ili se nakapa 10 – 15 kapi u 1 dcl toplog čaja, mlijeka ili vode i uzima se tri puta na dan, sat do sat i pol prije jela ili dva sata nakon jela.
Također se emulzija pomiješana s mlakom vodom može grgljati u ustima ili inhalirati pomoću inhalatora.
Propolis se može naći i u pripravcima s drugim pčelinjim proizvodima. Vrlo često je to 1 – 2 % -tni udio propolisa u medu. Preporuka je tri puta na dan uzimati po jednu žličicu sa što duljim zadržavanjem u ustima.
7. SASTAV PROPOLISA
Propolis na okvirima
Kemijski sastav propolisa dosta je promjenjiv budući da ovisi o vrsti biljke s koje su ga pčele sakupile. Sastav je opisan s rasponom tvari koje se nalaze u propolisu:
– smole i balzami : 40 – 60 %
– pčelinji vosak : oko 30 %
– eterična ulja : 5 – 10 %
– tanin : 5 – 15 %
– pelud : oko 5 %
– minerali i drugi organski spojevi : oko 5 %
U propolisu je do sada otkriveno više od 300 različitih sastojaka, 22 minerala, 7 vitamina, ali još uvijek nije do kraja istražen. Najveći dio sastojaka je biljnog porijekla: flavonoidi, organske kiseline, terpeni, alkoholi i esteri. Do sada je u propolisu nađeno 38 različitih vrsta flavonoida.
8. TEHNIČKE KARAKTERISTIKE PROPOLISA
Propolis na hranilici
Temperaturna svojstva :
– ispod 15°C propolis je krut i lomljiv
– iznad 30°C propolis je mekan i vrlo ljepljiv
– talište mu je između 80 i 105°C, ovisno o sastavu
Niti jedno otapalo ga u potpunosti ne otapa pa tako na sobnoj temperaturi:
– alkohol ga može otopiti 60 do 70%
– voda između 7 i 11%.